قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / نگارش واژگان / چگونه درست بنویسیم / پرهیز از به کار بردن واژه “فراز”

پرهیز از به کار بردن واژه “فراز”

 

کلمه ی ” فراز ” در فارسی به معنای ” بالا ” و ” بلندی ” است و البته وقتی با افعال خاصی ترکیب شود،معانی دیگری هم از آن برمی آید.مانند ” فراز کردن ” به معنای ” بستن ” یا ” باز کردن “.

این کلمه – فراز- در زبان فرانسه به معنای ” جمله” و ” عبارت ” است که در سال های اخیر وارد زبان فارسی شده که البته نابه جا به نیز کار می رود !

برخی آن را به معنای ” سخن بلند و پرمغز” به کار می برند و می گویند : ” فرازهایی از قرآن ” ، “فرازهایی از نهج البلاغه ” ، ” فرازهایی از سخنان امام ” ، “فرازهایی از دعای کمیل ” ، ” فرازهایی از دعای عرفه ” ، ” فرازهایی از صحیفه سجادیه ” و … که همگی اصطلاحات اشتباهی هستند.

بهتر است که در هر یک از این موارد تعابیر درست فارسی را به کار ببریم،به طور مثال بگوییم : ” آیاتی از قرآن ” ، ” سخنانی از نهج البلاغه ” ، ” گزیده ای از سخنان امام ” و … .


واژگان کلیدی: استفاده از عبارت فراز در زبان پارسی،معنی فراز،فراز چیست؟،فراز یعنی چه،مقاله ای با موضوع فراز در زبان فارسی،توضیح درباره جایگاه فراز در نظم و نثر،کلمه فراز،ایراد در نوشتن فراز در متن و نوشته،اشکال استفاده از واژه ی فراز،تفاوت معانی فراز،معانی چندگانه فراز،املای فراز،نگارش فراز،چه زمانی فراز را به کار ببریم؟.

۲ دیدگاه

  1. جالب است برای سلیقه ها مختلف قابل بهره برداری است .موفق باشید. لطفا درباره اصطلاح “تصفیه حساب “ویا ” تسویه حساب “که درهنگام جابجاِی،یارهایِ کارکنان یک موسسه بکار میرود کلمه صحیح کدام است .لغت نامه دهخدا تصفیه درست است ……….ممنون

    • با سلام.سپاس از شما
      در چند روز آینده درباره ی تسویه و تصفیه نیز نوشته ای در سایت قرار خواهد گرفت،به شکل خلاصه باید گفت که درست تر واژه ی ” تصفیه ” است که معنایی عام تر و گسترده تر نسبت به ” تسویه ” دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code