قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / حکایت و ضرب المثل / ضرب المثل / ضرب المثل مشک آن است که خود ببوید

ضرب المثل مشک آن است که خود ببوید

مشک ماده ای است که در کیسه ای کوچک زیر شکم آهوی نر قرار دارد. مشک تازه، ماده ای روغنی، معطر و قهوه ای رنگ است. خشک شده آن سخت و شکننده و رنگش قهوه ای تیره مایل به سیاه است که البته و بوی تندی نیز دارد .

از مشک در ساخت عطر و خوشبو کردن بعضی نوشیدنی ها استفاده  می شود. این ماده به دو صورت در بازار فروخته می شود: یکی اینکه مشک و کیسه آن را پس از شکار آهو از زیرپوستش خارج می کنند و با همان کیسه می فروشند. دیگر اینکه مشک را از کیسه بیرون می آورند و می فروشند. معمولاً مشکی که به طریق اول فروخته شود، مرغوب تر است و قیمت گران تری نیز دارد، چون که در صورت خارج کردن مشک از کیسه، احتمال دارد مواد دیگری نیز به آن اضافه شود و خالص نباشد .

این ضرب المثل معمولا در موارد خرید و فروش کالا استفاده می شود و آن بدین صورت است که کالایی از روی ظاهر، خصوصیات و ویژگی های لازم را ندارد ولی فروشنده با جملات خود اقدام به تعریف و تمجید دروغین از آن کالا می کند.در این موارد به فروشنده باید گفت : ” مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید ” !


واژگان کلیدی:یک داستان درباره،معنای،معنی،چیست،یعنی چه،یعنی چی،چیه،در مورد توضیح تعریف،داستان کوتاه،داستانک،قصه،به چه معناست،را توضیح دهید،ریشه تاریخی،حکایت،تاریخچه،موارد استفاده،روان و ساده شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code