قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / حکایت و ضرب المثل / ضرب المثل / ضرب المثل شتر را خواستند نعل کنند،قورباغه هم پایش را بالا آورد

ضرب المثل شتر را خواستند نعل کنند،قورباغه هم پایش را بالا آورد

شتربانی در شهر هنگامه ای به پا کرده بود و همه به دور او جمع گشته بودند. شتربان می گفت : ” من از دار دنیا همین یک شتر  را دارم، می ترسم روزی به خاطر بارکشی پاهایش آسیب ببیند، به همین خاطر می خواهم به پاهایش نعل بکوبم ” !!

برخی از مردم حرف شتربان را تایید کرده و می گفتند : ” شتر نیز مانند الاغ و اسب بارکشی می کند و سُم آنها نیز مثل یکدیگر است، پس شتر را نیز مانند آن دو باید نعل زد ” .

برخی دیگر با خنده می گفتند : ” آخر کدام شتر تا حالا نعل شده که تو می خواهی دومی باشی؟ کسی تا حالا شتر نعل نکرده پس تو نیز نیازی نخواهی داشت ” .

در این بین شتر بیچاره با ترس فراوانی که از نعل زدن داشت، پاهایش را محکم بر روی زمین قرار داده بود و کسی توانایی بلند کردن آنها را نداشت. قورباغه ای در آن حوالی در حال عبور بود، وقتی این معرکه را دید به بالای کوهان شتر رفت و گفت : ” ای مردم ! این شتر از نعل زدن بسیار می ترسد، بیایید و پاهای مرا نعل بزنید تا باور کند که نعل زدن درد ندارد” و سپس پاهای خود را بالا آورد. مردم نیز با دیدن این صحنه شروع به خندیدن کردند. در این حال شتر که از وارد شدن قورباغه به معرکه خشمگین شده بود، تکانی به خود داد، قورباغه از کوهان افتاده و پس از دریافت جفتکی از شتر، نقش بر زمین شد. سپس شتر راه به طرف بیابان گرفت و فرار کرد .

 

این ضرب المثل زمانی به کار می رود که شخصی، با اطلاع و آگاهی از نتیجه و عواقب کاری، از قبول آن سر باز می زند، اما دیگری بدون آگاهی و اطلاع و فقط بابت خودنمایی، انجام آن را قبول می کند .


واژگان کلیدی : یک داستان درباره،معنای،معنی،چیست،یعنی چه،یعنی چی،چیه،در مورد توضیح تعریف،داستان کوتاه،داستانک،قصه،به چه معناست،را توضیح دهید،ریشه تاریخی،حکایت،تاریخچه،موارد استفاده،روان و ساده شده .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code