قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / سخن بزرگان / سخن بزرگان ایرانی / سخنان دکتر حسین الهی قمشه ای

سخنان دکتر حسین الهی قمشه ای

 

 انسان ها معمولا ما را تشویق می کنند که به بهای از دست دادن کنجکاوی، احتیاط را بر گزینیم و به قیمت از دست دادن ماجراجویی ، به امنیت متوسل شویم، از مجهولات بپرهیزیم و پا به وادی ناشناخته ها نگذاریم. ولی به این حقیقت توجه کنیم که زندگی که در آن لذت کشف کردن نباشد، حتما طعمی امتحان شده دارد و تکراریست.بروید و عالم های ناشناخته را در وادی علم،هنر و موسیقی کشف کنید و لذت ببرید .

*****

 اگر می گویند ذکر کنید،منظور این نیست که یک تسبیح دستمون بگیریم و بگوییم: یا الله ، یا رحمان ، یا رحیم و … ،اسم ببریم! اینها ذکر نیست. ذکر اینست که او در کل زندگی ما حضور داشته باشه.اگر یک اسم خدا جمیل است، پس باید در معماریمان باشد، توی رفتارهایمان باشد، تو لباسمون باشد تو ظاهر و باطنمون باید باشد، تو صحبت کردنمون باید باشد.   کو جمیل!؟ که تو می گویی من ذاکرم!هر کس ذاکر نباشد به اسماء الله زندگیش سخت می شود،معیشتش تنگ می شود .

*****
سليمان باش و دستور بده. به خشمت بگو:برو اون طرف وايسا. برو و بر سر تكبرم خالی شو. به قهرت بگو: شما بفرماييد و بين من و جناب دروغ قهر برقرار كنيد. به ديو درونت قاطعانه بگو: نه،من غلام تو نيستم. تو غلام منی. مانند سليمان مُـلک وجودت را فرمانروايی كن.

*****

خيلی خوب است كه انسان زيبايي هاوخوبي ها را ستايش كند و خوبي های مردم رابيان كند آن وقت اگر اين ستايش برای خود حق باشد برمی گردد به حق،ولی اگر اين ستايش رابرای اين كرد كه به يک چيز دنی وحقيری برسد،آن وقت اين ستايش مانع مي شود بين انسان وحق ونشانه ی دلبستگی به اين دنيا است.

*****
احوال پرسی های ما به صورت تعارف درآمده و سريع تمام می شود،ولی وقتی مي گوييم حال تو چطوره؟ يعني واقعاً دلم مي خواهد بدانم و مي خواهم بيايم در زندگي تو و بدانم چه نيازی داری؟ ما اگر واقعا حال هم را بپرسيم خيلی ازمشكلات حل می شود.

*****
وقتی یک دانه ی گیاه می کاری، هزاران هزار دانه می شود، همه اش برای تو.وقتی یک گل به کسی می دهی، هزاران هزار گل از دیگران می گیری؟ می دانی عزیز،تو روی گنج داری زندگی می کنی و امیدوارم این را بدانی.

*****
شما رهبر ارکستر سمفونیک افكار و احساسات خويشيد. نبايد گام های خود را با صدای طبل و شيپور ديگران هماهنگ كنيد. گوش به نوای درون خود بسپاريد. نواهايی كه از درونتان برمي خيزد را هدايت كنيد.

*****
تنها مانع موجود بر سر شادمانی و نشاط، اعتقاد شما به وجود مانع بر اين راه است. به همين دليل راه را اشتباه می رويد و گرفتار مشكل می شويد.

*****
در زندگی مهم این نیست که به ایده آل زندگی تان برسید،بلکه مهم این است که در مسیر رسیدن به ایده آل زندگی تان حرکت کنید .

*****
کسی که بینایی را خلق کرده است، یقینا بیناست.یک کور نمی تواند بینایی را خلق کند. پس او تو را می بیند.از او کمک بخواه

*****
ما موجودات خاكی نيستيم كه به بهشت می رويم.ما موجودات بهشتی هستيم كه از خاک سر بر آورده ايم .

*****
هیچ دعائی بالاتر از این نیست که خدا ما را از خودش دور نکند و هیچ دردی هم بالاتر از درد هجران نیست .

*****
مشکل فرصتی است تا چیزی مسی در وجودت را به طلای ناب تبدیل کنی .


واژگان کلیدی: سخنان حسین الهی قمشه ای،جملات الهی قمشه ای،سخنان آموزنده ی الهی قمشه ای،سخن های حکیمانه ی الهی قمشه ای،جملات قصار الهی قمشه ای،جملات پندآموز الهی قمشه ای،گفتارهای ارزنده ی الهی قمشه ای،سخنی تاثیرگذار از الهی قمشه ای،یک سخن فلسفی از الهی قمشه ای،دکتر حسین محی الدین الهی قمشه ای

حمایت مالی از سایت
......

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *