قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / سخن بزرگان / سخن بزرگان خارجی / سخنان جیدو کریشنا مورتی

سخنان جیدو کریشنا مورتی

به این پست امتیاز بدهید

 

اگر انسان مایل باشد چیزی را به طور روشن، واضح و دقیق ببیند، می بایست ذهنش بسیار آرام و بدون تمامی تعصبات، فریب، گفتگوها، تجسم ها و تصاویر باشد. برای دیدن، تمامی این پرده ها باید کنار روند، زیرا تنها در سکوت محض است که شما قادر به مشاهده شروع فکر خواهید بود نه زمانی که در حال جستجو، پرسش یا در انتظار گرفتن پاسخ هستید.

*****

اگر شما نزدیک یک رودخانه زندگی می کنید، پس از گذشت چند روز، دیگر صدای آب را نمی شنوید و یا اگر تصویری در درون اتاق خود داشته باشد که هر روز آنرا ببینید، پس از گذشت یک هفته دیگر آنرا نمی بینید. این امر در مورد کوهستانها، دره ها، درختان و همچنین اقوام، شوهر و زنتان نیز صادق است.

*****
ترس،ناشی از به خطر افتادن تعلقات و اندوخته ها است و ما نظریات و باورهای خود را نیز شکلی از اندوخته های خود می دانیم.به همین جهت است که وقتی نظریات و باورهایمان مورد ضربه قرار می گیرند و نفی می شوند همانقدر دچار هراس می شویم که دارایی های مادیمان به خطر افتاده اند.

*****

ما در دوران کودکی برای “بدست آوردن” و “نائل شدن” تربیت شده ایم – سلولهای مغز هم طالب و آفریننده این الگوی ” بدست آوردن” به منظور کسب امنیت فیزیکی هستند – اما امنیت روانی در حیطه ی ” بدست آوردن” یا “داشتن” نیست.

*****

پس وقتي دانستيد كه چه چيز عشق نیست و اين ها را كنار گذاشتيد، البته نه به صورت ظاهري و بلكه به صورت واقعی و در زندگی شما اثری از ترس و نفرت مشهود نبود، مشخص است كه اين ديگر عشق است.

*****

هريک از ما در همه ی روابطمان، تصويری را در مورد ديگری در ذهن مي سازيم ،همانگونه كه طرف مقابل نيز تصويری از ما در ذهن دارد. در نتيجه، “دو تصوير” با يكديگر در ارتباطند، نه دو موجود بشری.

*****

مادام كه حيوان، ناز و نوازش می شود، واكنش های زيبايی دارد، ولی به محض اينكه با او مخالفت می شود، همه ی خشونت طبيعتش پديدار می گردد.

*****
اگر شما در ترس و نگراني به سر ببريد، روشن است كه در حالت عشق نيستيد. وقتی كسی را زير سلطه و نفوذ خود در می آوريد، اين ديگر عشق نيست.

*****

تنها يک ذهن بی گناه می داند كه عشق چيست، اين، تنها ذهن بی گناه است كه می تواند در دنيايی كه پاک نيست، زندگی كند.

*****

اگر آموختن درباره ی خود، بر پايه ی گفته های ديگران باشد، ما درباره ی آنها چيز آموخته ايم و نه درباره ی خويش.

*****

با حقيقت روبرو شويد، به آن نگاه كنيد، از آن نگريزيد؛ زيرا زمانی كه فرار می كنيد، زمان آغاز ترس است.

*****

وقتي از عشق صحبت مي كنيد و به اداره می رويد و ديگران را اذيت می كنيد، اين هم عشق نيست.

*****
يكي از دشواری های بزرگ ما، نديدن خودمان به گونه ای درست و روشن است.

*****

اگر شما خود را با ديگران نسنجيد، آنچه كه هستيد، همان خواهيد بود.

*****

چنانچه شما حسود باشيد، معلوم است كه اين احساس شما عشق نيست.


واژگان کلیدی: سخنان جیدو کریشنامورتی،جملات جیدو کریشنامورتی،سخن های آموزنده ی جیدو کریشنامورتی،سخن های حکیمانه ی جیدو کریشنامورتی،جملات قصار جیدو کریشنامورتی،جمله های پندآموز جیدو کریشنامورتی،گفتارهای ارزنده ی جیدو کریشنامورتی،یک سخن تاثیرگذار از جیدو کریشنامورتی،سخنی فلسفی از جیدو کریشنامورتی نویسنده عارف سخنران و متفکر کشور هندوستان، نویسنده و عارف هندی.

Jiddu Krishnamurti،quotes

......

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*