ورود-ثبت نام

داستان کوتاه برصیصا و دختر دیوانه

” صیصا ” در زبان آرامی به معنی ” سینه بند یا کاکل‌های کلاه اسقف اعظم ” که در حقیقت نشان دهنده ی برترین مقام کلیساست می‌باشد .

در بنی اسرائیل مردی عابد به نام ” برصیصا ” زندگی می کرد که خداوند به خاطر پرهیزکاری ،معجزه ی درمان بیماران و دیوانگان را به او عنایت نموده بود.

از قضا روزی چند برادر از خانواده ای سرشناس،خواهر خود را که دچار جنون شده بود برای درمان نزد برصیصا آوردند.با اغوای شیطان،برصیصا نتوانست نفس خود را مغلوب نماید و در نهایت با زن مجنون، زنا کرد.پس از مدتی زن آبستن شد و برصیصا برای مخفی نمودن این آبروریزی،زن را به قتل رساند. همه از این حادثه ی ناگوار باخبر شده و برصیصا را دستگیر نمودند.برصیصا به جرم خود اعتراف کرد و قرار بر آن شد که به خاطر این جنایت اعدام شود.

در زمان اجرای حکم،شیطان به صورت مردی نزد برصیصا رفت و گفت: “من توانایی نجات تو از این مهلکه را دارم،البته در صورتی که در مقابل من سجده کنی ” !

برصیصا گفت : “من در این موقعیت و با دستان بسته نمی توانم سجده کنم ” !

شیطان گفت : ” من با یک اشاره نیز راضی می شوم و اشاره را سجده محسوب می کنم” !

برصیصا نیز با حالت اشاره به شیطان سجده می کند. شیطان نیز به خاطر شرک، از برصیصا دوری می کند،حکم اعدام اجرا و در نتیجه برصیصا در حالت کفر از دنیا می رود.

 

در قرآن کریم به طور مستقیم از برصیصا سخنی به میان نیامده است،اما برخی از مفسران معتقدند که منظور از آیه ی 16 سوره ی حشر ، همان داستان برصیصا است.این آیه در حقیقت درباره ی طایفه ی یهودی ” بنی نضیر ” است که به خاطر شکستن پیمان دوری از جنگ و خونریزی، از مدینه رانده شدند،در این بین منافقین برای جذب این طایفه،به آنها اعلام می کنند که از شما در مقابل پیامبر اکرم(ص) حمایت خواهیم کرد و البته هیچگاه حمایتی از این طایفه نکردند.خداوند نیز این وعده ی دورغین منافقین را با داستان وعده ی دروغین شیطان به برصیصا یکی می داند و می فرماید :

کَمَثَلِ الشَّیطانِ اِذْ قالَ لِلاِنسانِ اکْفُرْ فَلمّا کَفَرَ قالَ اِنّی بَریءٌ مِنکَ اِنّی اَخافُ اللهَ رَبّ الْعالمینَ

ترجمه مکارم شیرازی : کار آن‌ها همچون شیطانی است که به انسان گفت: کافر شود تا مشکلات تو را حل کنم. اما هنگامی که کافر شد، گفت: من از تو بیزارم، من از خداوندی که پروردگار عالمیان است بیم دارم !


واژگان کلیدی : برصیصای عابد و دختر دیوانه،برصیصای عابد و دختر پادشاه،کیست،چیه،یعنی چه،یعنی چی،معنی به چه معناست، در قرآن،شیخ،سرگذشت،که بود،عابدی به نام،ماجرای،دختر مجنون جنون دیوانه،در مورد،درباره،توضیح تعریف،ریشته تاریخچه ،گناه،کار زشت،پادشاه،زن دیوانه،حکایت،داستان داستانی داستانک داستان کوتاه قصه،حکیم،عالم.

نویسندگان :

نویسندگان :

امین پیرانی - حامد پیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.