قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / سخن بزرگان / سخن بزرگان ایرانی / سخنان محمد اسماعیل دولابی

سخنان محمد اسماعیل دولابی

 

یعنی شکر هر چیزی مناسب خود آن چیز است. شکر پول کمک کردن و انفاق به فقیر است، شکر علم تعلیم دادن است، شکر قدرت گرفتن دست ضعیف است. اینها شکر نعمتند. شکر منعم، یعنی خدا را عبادت کنیم چون سزاوار عبادت شدن است نه برای اینکه به ما نعمت داده است.

*****

در دعا هم از نیاز عاشق سخن میرود، هم از ناز معشوق؛ هم از احتیاج این و هم از اشتیاق، او هم از انس هم از خوف، هم از محبت هم از معرفت، هم از توبه و انابت هم از کرم و اجابت، هم حاجتی معیشتی و زمینی هم از مطلوبات آرمانی و آسمانی، هم از تسلیم و هم از تعلیم.

*****

لحظه ای تفکر کنید و چیزهای  بی ارزش که فانی هستند را برشمارید و با بهره گیری از صفت آگاهی آن ها را بسنجید ، سپس نتیجه گیری کنید چیزهایی که رفتنی و فانی است و فقط در دنیا هستند و این را باور قلبی داشته باشید ، آن وقت آرامشی وصف نشدنی خواهید داشت.

*****
از دنيا نگو، از خلق نگو ، از خودت هم نگو، از خدا بگو. چند وقت که از تنها از خدا بگويي اگر غير از او چيزي هم وجود داشته باشد از يادت مي‌رود و غير او را فراموش مي‌کني.

*****

اعمال هر كس به اندازه معرفتش قیمت دارد . خلوص عمل بسته به میزان معرفت است . اعمالی كه از محبت سرچشمه می گیرد خلوصش بیشتر است.

*****

دعا ونیایش قبل از آنکه ابزار زندگی باشند، ابزار بندگی اند و بیش از آنکه خواهش تن را ادا کنند، حاجت دل را روا می کنند و برتر از آنکه سفره ی نان را فراخی بخشند، گوهر جان را فربهی می دهند.

*****

در دنيا اگر خودت را مهمان حساب كني و حق تعالي را ميزبان ، همه غصّه ها مي رود . چون هزار غصّه به دل ميزبان است كه دل ميهمان از يكي از آنها خبر ندارد .

*****

 اگر خداوند را می خواهید بجویید در زمین و آسمان نیابید که پیدا نمی شود چون خود رحمانش فرمودند:زمین و آسمان وسعت مرا ندارد دل مؤمن جایگاه من است.

*****

 گروهی محبت را می فروشند برای سیر کردن شکم و فرج خود. اینها چقدر احمقند، باید برای خرید محبت از شکم و فرج صرف نظر کرد .

*****

هزار غم به دل صاحبخانه است كه يكی به دل مهمان راه ندارد . در زندگی،خودت را ميهمان خدا بدان تا راحت شوی .

*****

سوال نکن شاید خدا به تو بفهماند،گدایی نکن شاید خدا غنی ات کند،به قلبت فشار نیاور شاید خدا مشکلت را حل کند .

*****

قدر محبت را بدان، نکند آن را به چیزی های کوچک بفروشی. حب فقط برای خدا و خوبان خداست.

*****
اگر در ميهماني يک شب بلايي به تو رسيد شلوغ نكن و آبروی صاحبخانه را حفظ كن.

*****
چه در امور دنیوی و چه در امور اخروی یک “شاید” کنار زندگی ات بگذار .

*****

 خلاصه و لب اخلاق دو کلمه است : مرنج و مرنجان.


واژگان کلیدی: سخنان حاج محمداسماعیل دولابی،جملات محمد اسماعیل دولابی،سخن های آموزنده ی محمداسماعیل دولابی،سخنان حکیمانه ی محمد اسماعیل دولابی،جملات قصار محمد اسماعیل دولابی،جمله های پندآموز محمد اسماعیل دولابی،گفتارهای ارزنده ی محمد اسماعیل دولابي،یک سخن تاثیرگذار از محمد اسماعیل دولابی،سخنی فلسفی از محمد اسماعیل دولابی،میرزا محمد اسماعیل دولابی،مرحوم حاج محمد اسماعیل دولابی،جملات کوتاه دینی و مذهبی محمد اسماعیل دولابی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code