قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / سخن بزرگان / سخن بزرگان ایرانی / سخنان دکتر محمد مصدق

سخنان دکتر محمد مصدق

 

آزادی مطبوعات و اجتماعات و حقوق مالکیت وسایر حقوق بشری را مردم می توانند در قانون اساسی بخوانند ولی اگر دولت نخواهد نمی توانند از آنها استفاده ببرند و یا استفاده نمایند.

*****

هر ملتی باید عقیده داشته باشد. اگر یک ملتی عقیده نداشته باشد آن ملت کارش زار میشود همه باید سعی کنید که در جامعه یک عقیده و مسلک و مرامی باشد. اگر ملت بیمرام باشد آن ملت از بین می رود.

*****

 معتقدم من غیر از حمایت از این طبق مرامی ندارم و نمیخواهم که کارگری به نفع سرمایه دار بیچاره و زبون شود ایراد من به شما این است که مرام را از سیاست تفکیک نمی نمائید.

*****

 مملکتی که رجال ندارد هیچ چیز ندارد مخالفت من با دیکتاتوری این بود که از خصائص دیکتاتوری یکی اینست که مملکت فاقد رجال و دیکتاتور رجل منحصر به فرد باشد.

*****

 اگر دنیا وطن همگی است پس این جنگها و آدم کشیها برای چی است؟ و اگر هر ملتی برای خود وطنی است پس چراغی که به خانه روا است به مسجد حرام است.

*****

 اگر امور اجتماعی خوب نباشد امور انفرادی هم بد میشود پس لازم است که اول هر کس در اصلاح جامعه بکوشد و بعد امور انفرادی را اصلاح نماید.

*****

 بر فرض که ما با هواخواهان رژیم موافقت کنیم و بگوییم دیکتاتور به مملکت ما خدمت کرد. در مقابل آزادی که از ما سلب نمود چه برای ما کرد؟

*****

اگر از طریق آزادی و دموکراسی نتوانیم کاری بکنیم از طریق اختناق و زور و قلدری برای مردم ناراضی نمی توانیم کاری انجام دهیم.

*****
اگر شرایط انتخاب کنندگان و طرز انتخابات صحیح شد آن وقت آنها هر کسی را که انتخاب کنند خوب می شود.

*****
من با دادن هر امتیاز از نظر اقتصادی و سیاسی مخالفم چون تفکیک مسائل سیاسی از اقتصادی مشکل است.

*****

ما نمایندگان قبل از هر چیز باید به ایران نظر کنیم و منافع عموم را بر منافع شخصی خود ترجیح دهیم.

*****

 قانون برای مملکت است نه مملکت برای قانون .

*****
نجات وطن عالیترین و بزرگترین قانون است.


واژگان کلیدی: سخنان دکتر محمد مصدق،سخنان اموزنده ی دکتر محمد مصدق،سخن های حکیمانه ی دکتر محمد مصدق،جملات قصار دکتر محمد مصدق،جمله های پند آموز دکتر محمد مصدق،گفتارهای ارزنده ی دکتر محمد مصدق،سخنی تاثیرگذار از دکتر محمد مصدق،سخنی فلسفی از دکتر محمد مصدق نخست وزیر وقت کشور ایران.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code