قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / سخن بزرگان / سخن بزرگان ایرانی / سخنان دکتر محمد مصدق

سخنان دکتر محمد مصدق

 

آزادی مطبوعات و اجتماعات و حقوق مالکیت وسایر حقوق بشری را مردم می توانند در قانون اساسی بخوانند ولی اگر دولت نخواهد نمی توانند از آنها استفاده ببرند و یا استفاده نمایند.

*****

هر ملتی باید عقیده داشته باشد. اگر یک ملتی عقیده نداشته باشد آن ملت کارش زار میشود همه باید سعی کنید که در جامعه یک عقیده و مسلک و مرامی باشد. اگر ملت بیمرام باشد آن ملت از بین می رود.

*****

 معتقدم من غیر از حمایت از این طبق مرامی ندارم و نمیخواهم که کارگری به نفع سرمایه دار بیچاره و زبون شود ایراد من به شما این است که مرام را از سیاست تفکیک نمی نمائید.

*****

 مملکتی که رجال ندارد هیچ چیز ندارد مخالفت من با دیکتاتوری این بود که از خصائص دیکتاتوری یکی اینست که مملکت فاقد رجال و دیکتاتور رجل منحصر به فرد باشد.

*****

 اگر دنیا وطن همگی است پس این جنگها و آدم کشیها برای چی است؟ و اگر هر ملتی برای خود وطنی است پس چراغی که به خانه روا است به مسجد حرام است.

*****

 اگر امور اجتماعی خوب نباشد امور انفرادی هم بد میشود پس لازم است که اول هر کس در اصلاح جامعه بکوشد و بعد امور انفرادی را اصلاح نماید.

*****

 بر فرض که ما با هواخواهان رژیم موافقت کنیم و بگوییم دیکتاتور به مملکت ما خدمت کرد. در مقابل آزادی که از ما سلب نمود چه برای ما کرد؟

*****

اگر از طریق آزادی و دموکراسی نتوانیم کاری بکنیم از طریق اختناق و زور و قلدری برای مردم ناراضی نمی توانیم کاری انجام دهیم.

*****
اگر شرایط انتخاب کنندگان و طرز انتخابات صحیح شد آن وقت آنها هر کسی را که انتخاب کنند خوب می شود.

*****
من با دادن هر امتیاز از نظر اقتصادی و سیاسی مخالفم چون تفکیک مسائل سیاسی از اقتصادی مشکل است.

*****

ما نمایندگان قبل از هر چیز باید به ایران نظر کنیم و منافع عموم را بر منافع شخصی خود ترجیح دهیم.

*****

 قانون برای مملکت است نه مملکت برای قانون .

*****
نجات وطن عالیترین و بزرگترین قانون است.


واژگان کلیدی: سخنان دکتر محمد مصدق،سخنان اموزنده ی دکتر محمد مصدق،سخن های حکیمانه ی دکتر محمد مصدق،جملات قصار دکتر محمد مصدق،جمله های پند آموز دکتر محمد مصدق،گفتارهای ارزنده ی دکتر محمد مصدق،سخنی تاثیرگذار از دکتر محمد مصدق،سخنی فلسفی از دکتر محمد مصدق نخست وزیر وقت کشور ایران.

......

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code